Arsenals tidligere manager tok nok en gang en triumf mot Mikel Arteta.
Sett bort fra Manchester City (6), er det Aston Villa under ledelse av Unai Emery en av de klubbene som virkelig har vært vanskelig å slå for Mikel Arteta.
På syv kamper før helgens oppgjør på Villa Park hadde Arteta bare vunnet to ganger og spilt to uavgjorte mot Arsenals tidligere manager.
Det er vanskelig å si hvordan Emerys regjeringstid i Arsenal hadde gått om klubben hadde vært på det stadiet det er nå enn for seks år siden, men det vil nok for alltid bli et hypotetisk spørsmål.
Spanjolen har derimot virket å ha en ekstra motivasjon til å slå klubben som bare ga ham halvannet år ved roret. Så også på lørdag.
Høyreback Matty Cash, med engelske røtter og et polsk pass, sørget for at The Villains fikk en drømmesituasjon inn til pause.
Snaue åtte minutter før pausesignalet snek han seg løs på bakerste stolpe og hamret et innlegg fra venstrekanten midt mellom beina på David Raya.
Arsenal eneste virkelig store sjanse i den første omgangen kom midtveis i omgangen da Eberechi Eze satte ballen i mål etter et innlegg fra høyresiden, men innlegget kom fra en offsideplassert Bukayo Saka i situasjonen før.
Like etter sidebyttet fikk innbytter Leandro Trossard en gyllen mulighet til å utligne for The Gunners. En strålende pasning av Martin Ødegaard hadde perfekt retning inn på bakerste stolpe, og vår belgiske ving hamret til med venstrefoten på hel volley.
Det var ikke et perfekt treff, men avslutningen ble meget farlig likevel. Dessverre klarte ikke 31-åringen å styre ballen mellom stolpene fra skrå vinkel.
Men Trossard var ikke ferdig.
Han har vist seg å være en habil 'super sub' og bare noen få strakser etter sin første sjanse, luktet han på andreballen etter et innlegg fra Saka på høyrekanten.
Cash og Ezri Konsa klarte å blokkere innlegget fra Saka, men ballen havnet rett i beina på Trossard. Belgieren hadde dermed ingen problemer med å plassere inn 1-1 fra 3-4 meters hold.
Ødegaard, som hadde vært involvert i begge sjansene til Trossard, var nære selv å klinke inn 2-1 etter rundt 70 minutters spill da han ladet børsa fra rundt 20 meters hold.
Drammenseren, plassert litt til siden fra midten av banen, forsøkte å skru ballen inn i det lengste hjørnet, men en langstrakt Emiloano Martinez fikk fistet ballen over mål til et hjørnespark. Strålende redning av verdensmesteren.
Kampen ebbet sakte og sikkert mot en poengdeling, men så, godt inne i overtiden, rotet Arsenal det til for seg selv.
Arsenal-forsvaret maktet ikke å klarere et innlegg som ble slått inn fra Villas høyreside. Bein fløy i alle retningen og en mølje av spillere i veien klarte ikke å forhindre at Emiliano Buendia fikk avsluttet fra rundt 6-7 meters hold.
Da var målet litt for stort og Raya rakk ikke å strekke ut hånden sin raskt nok til å avverge scoring.
Fire minutter på overtid stod det dermed 2-1 til Villa, og Arsenal måtte konstatere at de hadde avgitt poeng for tredje gang på de fem siste ligakampene.
Av 15 mulige poeng siden Sunderland-kampen før landslagspausen, har derfor Arsenal bare plukket åtte poeng. Det har gjort at forspranget Arsenal hadde ned til rivalene har blitt spist opp og Manchester City puster oss i nakken to poeng bak.
Da blir det desto viktigere å ikke snuble mot tabelljumbo Wolverhampton førstkommende lørdag.

