Arsenal tok seg greit videre fra 4. runde i FA Cupen. Nå venter Portsmouth i neste runde.
Det var et ganske godt lag Mikel Arteta mønstret mot sliterne Bournemouth, som signaliserer at vår spanske sjef er svært lysten på å sikre seg de trofeene han kan i starten av sin Arsenal-karriere.
De han gav tilliten takket også for det på ypperlig vis.
Allerede i det 5. spilleminuttet tok Arsenal første stikk på Vitality stadium, der Bukayo Saka banket inn 1-0 via tverrliggeren. Hvem andre enn brennhete Gabriel Martinelli var nest sist på ballen?
Og vondt skulle bli verre for The Cherries, som virkelig har slitt denne sesongen, seinere i omgangen.
Halvveis ut i 1. omgang var det Saka som skulle servere, og et strøkent innlegg fra venstre fant veien til hjemhentede Eddie Nketiah. Midt foran mål fikk spissen plassere inn 2-0 for Arsenal.
Et vanvittig tafatt Bournemouth klarte aldri å true Arsenal før hvilen, og det så lenge ut som at Emi Martinez skulle notere seg en smultring på sørkysten. Men langt inne i overtiden skulle det omsider sprekke.
Sam Surridge fikk kontrollert et innlegg fra høyre, og en utspilt Martinez klarte ikke å avverge baklengs.
Men seieren ble med hjem til London og håpet om et cupeventyr lever fremdeles. Og bedre kan det bli; i neste runde venter League One-laget Portsmouth.
Bournemouth
| Travers |
| Smith |
| S. Cook |
| Aké |
| Simpson |
| H. Wilson |
| L. Cook |
| Surman |
| Gosling |
| Fraser |
| Solanke |
Arsenal
| Martínez |
| Bellerín |
| Mustafi |
| Sokratis |
| Saka |
| Guendouzi |
| Xhaka |
| Pepe |
| Willock |
| Martinelli |
| Nketiah |

