Arsenals første treningskamp denne sommeren endte med knepen seier.
Det er slett ikke uvanlig å prøve ut ulike konstellasjoner i de tidligste treningskampene på sommeren.
I Arsenals første kamp denne sesongoppkjøringen var det derimot et relativt stjernespekket lag Mikel Arteta mønstret på Singapore National Stadium.
Foruten at nykommer Christian Nørgaard fikk din første kamp i Arsenal-trøye, var det en sterk 11er fra start.
Kampens første (halv)store sjanse kom også til Arsenal, etter rundt 20 minutters spill.
Ben White fikk ballen i brukbar posisjon inne i Milans målfelt etter at Ethen Nwanri hadde forsøkt å slå inn i feltet. Fra skrå vinkel hamret Arsenals høyreback til, men ballen seilet av sted utover dødlinjen. Godt treff - bare dårlig plassering.
Like etter fikk Nwaneri selv en enorm mulighet til å banke inn 1-0 for The Gunners. Nesten som en kopi av Thierry Henrys famøse scoring mot Manchester United, vippet han ballen opp i luften, snudde seg på en femøring og banket til på halvvolley.
Ballen satte en knallhard fart mot målet til Pietro Terracciano, men sisteskansen fikk bokset ballen ut til et hjørnespark.
Sterk prestasjon av Arsenal-unggutten, men dessverre ingen nettkjenning.
Rundt halvtimen spilt fikk Bukayo Saka testet skuddfoten for første gang i kampen. Bare noen centimetere innenfor 16-meterstreken fikk vingen, med kapteinsbindet rundt ermet, siktet på mål. Dessverre ble presisjonen litt for svak og ballen gikk rett i fanget til Terracciano.
Litt mer tur skulle 23-åringen ha etter sidebyttet. Et strøkent innlegg fra Jakub Kiwior, som hadde kommet inn etter pausen, dalte ned på bakerste stolpe. Der hadde Saka funnet seg en liten luke og fikk satt bredsiden av venstrefoten til.
Avslutningen var ikke det beste vi har sett fra Hale End-produktet, men ballen deiset i bakken og satte keeper helt ut av spill mens den humpet inn i lengste hjørne.
For å sette innpå litt flere friske krefter satte Arteta innpå unggutten Max Dowman midtveis i 2. omgang, som ikke før i desember fyller 16 år. Det tok ikke mer enn et minutts tid på banen før han utfordret på høyresiden.
Uredd driblet 15-åringen seg forbi én og to forsvarere, før han avsluttet foran den tredje. Et godt forsøk helt frem til avslutningen, som trillet noen meter til side for mål.
Rafael Leao stod for Milans første store sjanse i kampen da han fosset fremover i det 69. spilleminuttet. Fra rundt 20 meters hold løsnet han et skudd mot Arsenal-debutant Kepa Arrizabalaga, men den tidligere Chelsea-keeperen hadde ingen problemer med å stoppe avslutningen.
Litt mer problemer hadde Pietro Terracciano, som hadde kommet inn mellom stolpene for den italienske klubben, da Mikel Merino fikk gå opp i en duell på hjørnespark noen minutter senere.
Spanjolen knuste alle i luftrommet og stanget ballen mot mål, men Milans 1,97 meter høye sisteskanse fikk slått ballen unna.
Arsenal fortsatte å presse på i sluttminuttene. Både Leandro Trossard og Reiss Nelson fikk noen muligheter til å fyre av et skudd fra distanse, men ingen av dem klarte å overliste Milans målvakt. Dermed endte det med en knepet 1-0-seier til The Gunners.
For ekstra show ble det arrangert en straffesparkkonkurranse etter fulltid.
For Arsenal bommet kaptein Martin Ødegaard sin første straffe, mens Martin Zubimendi og Merino fulgte opp med fulltreffere. Også Nelson og Kiwior bommet på sine straffer, men Dowman sørget for å sette ballen i nota. Det gjorde også Trossard og unggutten Joshua Nichols.
Siden også Arrizabalaga reddet tre straffespark stod det 5-5 etter åtte runder, men i den niende runden skulle det avgjøres.
Marli Salmon misset for Arsenal, mens Christian Comotto satte sin straffe for Milan.
Dermed gikk de seirende ut av duellen 6-5, selv om det var Arsenal som vant selve kampen.
Arsenal
David Raya |
Ben White |
William Saliba |
Riccardo Calafiori |
Oleksandr Zinchenko |
Christian Nørgaard |
Declan Rice |
Bukayo Saka |
Ethan Nwaneri |
Gabriel Martinelli |
Kai Havertz |
AC Milan
Pietro Terracciano |
Fikayo Tomori |
Malick Thiaw |
Strahinja Pavlovic |
Alexis Saelemaekers |
Ruben Loftus-Cheek |
Samuele Ricci |
Yunus Musah |
Davide Bartesaghi |
Christian Pulisic |
Rafael Leao |